Kızıl Ada Ikaria – insanın ömrünü uzatan ada

Sarsıntılı bir deniz yolculuğu ve sonrasında yaklaşık 45 dk. adanın dar ve dolambaçlı yollarında geçen araba yolculuğu sonrasında ancak böyle bir yere ulaşmak bizi mutlu edebilirdi sanırım. Aslında kalacağımız yer, biraz da Ikariaya gelmemizin önemli sebeplerinden biriydi. booking.com vb. sitelerde bulunmayan ve tamamen tesadüf eseri bir blogda görüp hiç düşünmeden karar verdiğim Toxotis villaları, adalı bir çiftin sahibi olduğu toplam 7 adet taş villadan oluşuyor. Villaların bir kısmı bir çekirdek aile, bir kısmı ise iki ailenin rahatlıkla konaklayabileceği şekilde dizayn edilmiş. Villalar, adanın en hareketli bölgesi olan Armenistis köyünün hemen çıkışında yer alıyor ve köyün merkezine yürüme mesafesinde. Bir yamaca yerleşmiş ve muhteşem bir havuz ve deniz manzarası sizleri karşılıyor. Zaten fotoğraflar fazla söze gerek bırakmıyor.

IMG 1021 kopya

IMG 0966 kopya

IMG 0987 kopya

IMG 1311 kopya

Evlerin içi de son derece özenli ve konforlu bir şekilde döşenmiş. Şimdiye kadar kaldığımız en güzel konaklama tesisi olduğunu söyleyebilirim. Yakın zamanda Yunanistanın önemli politikacılarından Papandreu da konaklamıak için İkaria Toxotis villalarını seçmiş.

IMG 1312

IMG 1313

Kahvaltı malzemeleri buzdolabında mevcut ve sabah son derece keyifli bir manzaraya karşı kahvaltı yapma imkanı var. Mutfakta en ince ayrıntıya kadar herşey düşünülmüş.

IMG 1314

IMG 1318 kopya

Evimizin hemen önünde adeta bize özel havuzumuz ve hemen yanındaki çocuk havuzu, bizim gibi çocuklu aileler için ideal.

IMG 1319 kopya

IMG 1343 kopya

Konaklamamız esnasında bir Norveçli ve bir de Atinalı aile ile beraber havuz kenarında güzel zaman geçirdik. Onlar da bizim gibi herşey dahil sistemlerden hazzetmedikleri için burayı tercih etmişler ve çok memnun kalmışlar. Onlardan ada hakkında çeşitli bilgiler aldık.

IMG 1019 kopya

IMG 1364 kopya

Tesisin çevre düzenlemesi de oldukça profesyonelce yapılıyor. Kaldığımız süre içinde çok keyifli zaman geçirdiğimizi söyleyebilirim.

IMG 1365

Biz havuza yakın olan evi tercih ettik ancak bizimle beraber kalan Norveçli aile, hemen deniz kenarındaki villadan da çok memnun kalmış. Tamamen dalga sesleri ile başbaşa, önlerinde hiçbir şey olmaması hoşlarına gitmiş.

IMG 1069 kopya

IMG 1071 kopya

IMG 1073 kopya

IMG 1075 kopya

Açıkcası ulaşımı bu kadar uzun ve meşakkatli olmasaydı burayı kimseyle paylaşmamayı düşünebilirdim:) Üstelik bu güzellikleri memleketimizin “güzide” işletmecileri sayesinde neredeyse bizdekinin yarı fiyatına yaşayabilirsiniz.

Gelelim adaya. Öncelikle diğer adalara nisbeten daha bakir ve daha az turistik olduğunu söyleyebilirim. Genellikle bilenler, bir şekilde adayla geçmişten gelen bağları olan insanlar daha çok tercih ediyormuş. Adanın önemli bir özelliği de Yunanistanın çalkantılı siyasi dönemlerinde solcuların sürgüne gönderildiği bir ada olması. Halen KKE (Yunan Komunist Partisi) nin en yüksek oy aldığı adanın “red rock” yani kızıl ada olarak adlandırılması da bundan kaynaklanıyor. Benim şimdiye kadar adalarda karşılaştığım en entellektüel ve bir o kadar da sıcakkanlı ve dostane yaklaşımlı insanlar Ikaria’da karşımıza çıktı. Daha önce de belirttiğim gibi Türk dizilerinin fanatizm boyutunda izlenmesi de sıcak ilişkilere katkı sağlamış diye düşünüyorum. İnsanlarının sıcaklığı yanında adanın coğrafi yapısı ve bitki örtüsü de gerçekten çok güzeldi.

NewImage

Harika plajları, kristal gibi denizi, ormanların içinde dağların tepesinde yerleşmiş köyleri ile bence herşeyden uzaklaşıp gerçek anlamda kafayı boşaltmak için çok uygun bir yer Ikaria.

IMG 1081

IMG 1082

Zaten yapılan çalışmalarda Avrupa’da en uzun yaşayan insanların Ikaria’da bulunması da bu gözlemlerimi doğrulayan bir bilgi. Ikaria ismi Yunan mitolojisine aşina olanların hatırlayacağı gibi Kral Minosun zindana hapsettiği Ikarus’un zindandan kaçmak için balmumu kanatlar yapması ve babasının uyarılarını dikkate almayıp güneşe çok yakın uçması sonucu kanatlarının eriyip Ege Denizine çakılması sonucu oluştuğu söylenen bir kara parçasını tanımlamak için kullanılmış. Ayrıca Ikaria, şarap tanrısı Dionysos un doğum yeri olarak da biliniyor. Homeros, Ikarialıların dünyanın en iyi şarap üreticileri olduğunu söylemiş. Biz yerel şarapların tadına baktık ancak bu kadar iddialı bir tanımlamayı hakettiklerini söylemek biraz zor. Her yıl yeme, içme, dans ve eğlencenin sabaha kadar devam ettiği geleneksel festivalleri oluyormuş.

Adada trekking, dağcılık vb. doğa aktiviteleri için de oldukça uygun parkurlar mevcut.

Aslında Ikaria nın en ünlü plajı güneydeki Seychelles beach. Sanırım denizin rengi nedeniyle bu ismi almış. Ancak organize bir plaj yok ve yaya ulaşımı da son derece sıkıntılı imiş. Arabayı park ettikten sonra yaklaşık 15 dakikalık zorlu bir kaya inişi gerçekleştirmek gerektiği için Norveçli ailenin uyarılarını dikkate alarak bebek ve çocukla aynı anda oraya inmemin mümkün olamayacağına karar verdik ve gelecek yıllarda tekrar Ikariaya gelmemize bir vesile olmasını ümit ederek gitmekten vazgeçtik. Fotoğraf internetten.

NewImage

Bizim kaldığımız Armenistise en yakın plajlar adanın aynı zamanda en popüler plajları olan Livadi ve Mesahti plajları idi.

IMG 1076

IMG 1077

IMG 1080

Bu plajların denizi oldukça dalgalı olabiliyor ancak kum plaj ve kum deniz sevenler tarafından çok tercih ediliyormuş. Rüzgarlı havalarda sörfçülerin de uğrak yerlerinden biri olduğu söyleniyor. Biz açıkcası havuzdan çok keyif aldığımız ve de tatilin geri kalan kısmında Samosun harika plajlarında denize gireceğimiz için plajlara pek takılmadık.

Armenistis merkezi oldukça küçük ancak beklenmedik derece hareketli. Tavernalar, cafeler, barlar, pastane, bakkal ve çok şirin hediyelik eşya satıcıları mevcut. Biz ilk gecemizde limana arabamızı parkedip, otelin tavsiyesiyle (yine otelin sahipleri tarafından işletilen) küçük plajın hemen üstündeki tavernada yemeğimizi yedik. Atmosfer ve yemekler oldukça güzeldi.

IMG 0973

Yeme-içme konusunda -belki de hep referanslı yerleri tercih ettiğimiz için- en çok memnun kaldığımız ada Ikaria oldu diyebilirim. Bu konuda iki mekana ayrı birer parantez açmak istiyorum.

Bunlardan birincisi öğlen yemeği için gittiğimiz ve yerini bulmakta oldukça zorlandığımız Kelari taverna. Armenistise oldukça yakın küçük bir balıkçı limanı olan Gialiskaride yer alan bu taverna dışardan pek cazip bir yere benzemiyor. Zaten biz gittiğimizde de sadece bir masa vardı. Ancak ambiansı, manzarası ve de yemekleri ile bize unutulmaz bir ziyafet yaşattı.

IMG 1023

IMG 1027

IMG 1031

Jumbo karides ve taze sardalya tavayı da çok beğendik ancak özellikle kalamar, açık ara hayatımda şimdiye kadar yediğim en iyisiydi.

IMG 1036

Yemeğin lezzeti, manzaranın güzelliği, ılık bir rüzgar ve fonda çalan Yunan ezgileri ile adeta kendimizden geçtik. Gerçekten de huzurun kelime karşılığı bu anlar olabilirdi. Hemen yakındaki küçük taşlık plajda Ikaria nın serin ama tertemiz denizine girmenin keyfini de yaşadık.

Gurmeler için Ikariada önereceğim bir diğer mekan ise Anna’s Tavern. Burası özellikle turistler arasında oldukça popüler olan Nas Beach e yakın bir taverna. Akşam güneşin batışını izlemek son derece keyifli ancak mutlaka rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Fatmagül hayranı olan mekanın sahibi Anna, tüm konukları ile teker teker ilgileniyor. Sizi alıp açık mutfağına götürüyor ve bütün yemekleri hakkında ayrıntılı bilgi veriyor. Deniz ürünleri de olan bu mekanda özellikle geleneksel Yunan yemekleri tavsiye edildiği için biz de musakka ve etli biber dolması tercih ettik. Özellikle musakka gurmelerin tabiriyle “damak çatlatan” cinstendi.

IMG 0994

IMG 0997

IMG 0998

IMG 1002

IMG 1005

Yine Armenistis köyünün içinde özellikle gündüz birşeyler atıştırmak ve kahve içmek için Cart postale isimli mekanı tavsiye edebilirim.

IMG 0984

IMG 0979

IMG 0980

Hippi görünümlü sahipleri oldukça sıcakkanlı insanlar. Güzel bir manzaraya karşı yediğimiz Girite özgü bir tür peksimet,domates ve feta peymirinden yapılan Cretan rusk salad ı çok beğendik.

Ikarida bahsetmek istediğim bir diğer köy, Armenistise 5 km uzakta olan ve kıvrımlı bir dağ yolundan yaklaşık 20 dk. da ulaşabilen Hristo Rahes. Burası dağların tepesinde, ormanların içinde, muhteşem manzaralara sahip bir yerleşim yeri. Ancak buranın asıl özelliği konumundan ve görünümünden hiç beklenmeyeceği üzere son derece hareketli bir eğlence merkezi olması. İşin ilginci köydeki neredeyse tüm dükkanlar (bakkal dahil) akşam 21:30 dan sonra açılıyor. Biz saat 20:30 civarında köye vardığımızda adeta terkedilmiş bir köy havada iken 23:00 civarında ayrılmaya karar verdiğimizde tüm restoran, bar ve kafelerin tıklım tıklım hali nedeniyle son derece hareketli bir tatil kasabasına dönüşüvermişti. Hareketli yaşam sabaha kadar devam ediyormuş. Gerçekten de böyle bir yerde bu tarz bir aksiyonu önceden tahmin etmek mümkün değil ama adada herkes Rahesin ününü biliyor. Ikaria da denk geldiğimiz tek hemşerimize de Rahes de rastlamamız sürpriz olmadı.

IMG 1063

IMG 1043

IMG 1057

IMG 1044

IMG 1054

IMG 1048

IMG 1053

Biz Ikariada toplam 3 gece kaldık ancak her şeyiyle tadı damağımızda kaldı diyebilirim. Gerçekten de adanın insanın ömrünü uzattığı fikrine iyiden iyiye kendimi inandırdım. Havası, denizi, doğası, insanı ve yemekleri ile Ikaria gönlümüzü fethetti. Özellikle otelden ayrılıp tekrar feribotun kalkacağı Evdilosa doğru yola çıkarken ayaklarım neredeyse geri geri gidecekti.

Evdilos limanına feribottan yaklaşık 1 saat önce vardık. Gelişimiz esnasında daha önce bahsettiğim deniz tutması nedeniyle aslında ne kadar şirin bir liman olduğu gerçeğini ikimiz de gözardı etmişiz. Bu sefer rıhtımda Rififi kafeye oturup çok lezzetli bir salatayı paylaştık ve limanın keyfini çıkardık.

IMG 1083

IMG 1084

IMG 1085

Artık aşina olduğumuz üzere sıraya girdik ve adaya yeni gelenlerin yanımızdan geçip gitmelerine gıpta ederek gemimize bindik ve tekrar Samosun yolunu tuttuk.

IMG 1397

 

This entry was posted in Ikaria, YUNAN ADALARI, Yurt Dışı and tagged , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

12 Responses to Kızıl Ada Ikaria – insanın ömrünü uzatan ada

 1. Emre AYDINLIK says:

  Gerçekten harika bir yere benziyor, keyifli gezmeler dilerim.

 2. Mehmet says:

  Çok güzel bir yazı. Ellerine sağlık. Benim de sadece Yunanistan hakkında yazdığım bir blogum bulunuyor. http://www.komsudaneoluyor.net ziyaret etmeni isterim. İyi günler 🙂

 3. İrem says:

  Balayına nereye gitsek diye araştırırken karşıma çıktı yazınız. Ada muhteşem görünüyor. Önerir misiniz balayı için?

  • papillon says:

   Bence de çok güzel bir ada. Bizim kaldığımız tesiste bizden önce Türkiyeden bir balayı çiftinin kaldığını söylemişlerdi. Ancak daha önce Yunan adalarında konakladınız mı, tatil anlayışınız ve beklentileriniz nasıldır bilemediğim için çok net bir yorum yapamayacağım. Maldivler veya Seyşeller gibi bir balayı adası beklemeyin.

 4. İrem says:

  Teşekkür ederim cevabınız için. Siz acaba hangi tarihlerde yola çıkmıştınız? Haziran öncesi sanırım feribot seferleri başlamıyor.

  • papillon says:

   Biz Temmuz sonu-Ağustos başında oralardaydık. Feribot seferleri en sık Temmuz ve Ağustosta oluyor. Diğer zamanlarda da var ama her rota için sıklık ve sefer güzergahı çok değişebiliyor. En güncel bilgi için http://www.ferries.gr ve gtp.gr adreslerinden bilgi alabilirsiniz. İyi eğlenceler.

 5. Sezai says:

  Merhaba;
  Güzel görseller ve tadında bir anlatım olmuş. Elinize sağlık. Fiyatlar konusunda hiç ayrıntı vermemişsiniz. Ayrıca Türkiye’den ulaşımı nasıl yaptınız. Ada içindeki ulaşım nasıl. Hangi para birimini kullanmayı önerirsiniz. Yanınaza sunu da alın dediğiniz birşeyler var mı?
  Evlilik aşkı bozar mı? :p tarzı konulara ufak bir dokunuş yaparsanız sevinirim.

  • papillon says:

   Selamlar,
   Biz kendi arabamızla Çeşmeden Sakıza, Sakızdan Samosa ve de Samosdan Ikariaya ulaştık. Haliyle ada içindeki ulaşımı da kendi arabamızla yaptık. Daha kolay bir yol direk Kuşadasından feribotla Samosa ve oradan Ikariaya geçip limandan araba kiralamak olacaktır. Yunan Adalarının pek çoğunda olduğu gibi bu adalarda da toplu taşıma seçenekleri çok kısıtlı ve hemen herkes araba kiralıyor. Günlük 30-35 EUR civarı araba kiralanabilir. Para birimi sorunuzu anlamadım. Yunanistan Euro kullandığı için zaten başka bir seçenek yok. Yanınıza eş-dost-sevgili ve güzel bir kitap alın. Bütün günlük sıkıntıları ise bırakın ve adalardaki plaj ve yeme içme seçeneklerinin keyfini çıkarın.

   • Sezai says:

    Teşekkür ederim dönüşünüz için. Para birimi konusunda ki düşüncesizlik benim eksikliğim.
    Gördüğüm en iyi ikaria konusu içinde ayrıca teşekürler.

 6. gevende says:

  merhaba,
  samosa geçiş ordan ikarus ‘a geçiş ve otel konaklama ne kadar. Hatırlıyor musunuz?Bu konuda bilgi rica edebilir miyim?
  Teşekkürler,
  gevende

 7. Sibel başak aygün says:

  Merhabalar bu harika yazı için teşekkürler. Bizde kendi arabamız ile yunan adalarını gezmek istiyoruz. Bunun için tek alternatif sakız adasımı acaba. Sadece sakızamı arabalı feribot seferi var. Birde yunan adalarında çadır kampı deneyimizin oldu mu. Şimdiden teşekkür ederim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *