Hangi Masalsın Sen Giethoorn?

Güneşli bir Haziran gününde Giethoorn’daydık. Daha önce resimlerine denk gelmiştim. Çok güzel bir köy olduğunu biliyordum ama orada bulunmak farklı bir lezzetti benim için. Hollanda başlı başına çok özeldir bende. Hangi şehrine, hangi köyüne gitmeye karar versek tartışmasız seveceğimiz garantidir. Ufak tatil kaçamaklarında ilk aklımıza gelen yer kuşkusuz Hollanda oluyor.

2500 civarı kişi yaşıyor Giethoorn’da. Şanslı bir topluluk kendileri. Orada burada okuduklarınızdan farklı bir şey yazamayacağım ben de. Masalların gerçekle buluştuğu bir köy burası. Gerçi yaz aylarında pek bir kalabalık oluyor. O kalabalık turist yığınlarının meraklı gözleri önünde bahçende sereserpe oturman, dikkatin dağılmadan birkaç sayfa kitap okuman, ortamın keyfini çıkarman pek bir zor gibi geldi bana. Evler çok bakımlı. Asla şaşaalı veya lüks değil. Ama o evlerin bahçelerinde neredeyse ağaç halini almış rengarenk ortancalar yok mu? Ahh, onlar aldı beni benden.

Giethoorn’un Amsterdam’dan uzaklığı yaklaşık 120 km. Amsterdam’a gitmişken Giethoorn’u da göreyim demek belki biraz zorlar. Üstelik Amsterdam çevresinde görülmesi gereken onca yer varken. Yine de göz önünde bulundurun derim. Özellikle ilkbahar, yaz ayları için unutulmaz bir rotasyon olacaktır.

Giethoorn kanallarını şarj edilebilen elektrikli teknelerle yapıyorsunuz. Kullanması son derece kolay. 4 kişi 1 saat için yaklaşık 20 euro ödüyorsunuz. Daha kalabalık olan rutin gezi tekneleri de mevcut. Benim gördüklerim 15-20 kişilikti ve üstleri tente ile kaplıydı. Tekneyi kullanmak bence daha keyifli. Gezinin yarım saatini sevimli evlerin arasından nereye bakacağınızı şaşırmış bir şekilde geciriyorsunuz. Son yarım saati ise açık kanaldan oluyor. Eğer vaktiniz varsa köyün bir kısmını yürüyerek de gezebilirsiniz. Kanal kenarlarında cafeler ve restoranlar mevcut. Tekne turlarının hemen arkasındaki restoranda da oldukça çeşitli yiyecek alternatifleri bulmak mümkün.

Yazının geri kalanını fotoğraflar anlatacak. Zira kelimelerimi kullanırsam kendimi tekrar edip bu köyü yeterince güzel anlatamamaktan çekiniyorum.

Posted in Giethoorn, HOLLANDA, Yurt Dışı | Tagged , , , , , | Leave a comment